Volně šířitelné Pluginy I.

02.03.2003 Autor: 50% (467 hlasů)

V tomto seriále Vás bude Jeshter zoznamovať so širokou paletou free pluginov, ktoré sa dajú nájsť na internete. Dnes sa pozrieme na paletu pluginov od firmy DRAGONFLY

V tomto seriále Vás bude Jeshter zoznamovať so širokou paletou free pluginov, ktoré sa dajú nájsť na internete. Dnes sa pozrieme na paletu pluginov od firmy DRAGONFLY

Zdrojem těchto plug-inů je zejména internet. Zajisté je můžete nalézt pomocí vyhledávačů, jako jsou Yahoo, Google apod.

První skupinu volně použitelných plug-inů tvoří skupina označovaná DragonFly, jejímž autorem je Philipp Spöth. Ve skupině najdete směs všeho možného, od zpřístupnění nových datových formátů přes vytváření textury až po efekty, které lze do obrázku přidávat.

DragonFly - FORMAT

V jedné diskuzi, týkající se Adobe Photoshopu, jsem celkem mnohokrát četl dotaz, jak uložit obrázek jako ikonu do windows, tedy ve formátu *.ico. Tento problém řeší plug-in s názvem FORMAT. V tomto adresáři se nacházejí celkem dva moduly, které ale nenajdete po instalaci v nabídce Filter, jak bývá běžně zvykem. Je to proto, že se nejedná o efekty jako takové, ale o rozšíření, díky němuž je Photoshop schopen otevírat dva další datové formáty, a to obrazov formát *.ico, v něm jsou ukládány ikony systému Windows a dále formát *.cur, který je v systému windows používán pro grafické kurzory. Po nainstalování těchto plug-inů najdete tedy v seznamu typů souborů, jež Photoshopem otevřete navíc i tyto dva. Zároveň do těchto formátů pak můžete obrázky i ukládat.

DragonFly - RetroDots


Další plug-in ze stejné dílny se věnuje vytváření puntíků. Kromě toho, že si můžete nastavit barvu jak pozadí, tak i puntíků, lze nastavit i jejich velikost, mezery mezi nimi, tloušťku okrajové čáry. Tím ale ještě nekončíte a filtr dovoluje i interakci s obrázkem, který zpravováváte, a to tak, že buď pozadí, puntíky nebo jen obrysové čáry (nebo jakákoli jejich kombinace) může být namísto spojitou barvou vyplněna motivem obrázku, na kterém pracujete. Dialog s volbami (poněkud špatně čitelný) včetně ukázkového náhledu vidíte na obrázku

DragonFly - Shear

Další filtr se na obrázku projeví tím, že jej zkosí a volné plochy, které tím na plátně obrázku vzniknou, vyplní způsobem, jenž nastavíte v parametrech efektu. Příklad je na obrázkuV náhledovém okně je obrázek zimní krajiny, kde uprostřed obrázku můžeme vidět čtvercový kurzor představující střed transformace. Jeho poloze odpovídají hodnoty origin X a origin Y, které nastavujete v pravé horní části dialogu. Parametr direction nastaví směr zkosení, posuvníkem strength nastavíte míru zkosení a druhý posuvník antialias udává zrnitost výsledku. Pole color dovoluje nastavit barvu, která se projeví ve výplni volných ploch, pokud v seznamu outside vyberete stejně jako na ukázce položku selected color. Zde je možné nastavit tři další volby, kterými lze pro výplň použít zrcadleného původního obrázku podle jeho zkosených hranopakovaně vyskládat původní obrázek jako zkosené dlaždicenebo vyplnit tyto plochy barvami nacházejícími se v hraně obrázkuOstatní volby jsou jasné a nepotřebují komentář.

DragonFly - Sinedots

Tento filtr umožňuje přidávat do obrázku efekty v podobě sinusových křivek, jejichž průběhy lze nastavovat parametry, které filtr nabízí. Ukázka dialogového okna s náhledem je naJedná se o filtr, který používá ke generování vykreslovaného efektu matematickou funkcí, jejíž některé parametry volíme v dialogu. Konkrétně se jedná o skládání sinusovek běžících ve směru osy X a Y. Parametry dílčích průběhů se nastavují v oddělených sekcích dialogu - pro průběh podél osy X slouží levá sekce dialogu, adekvátní parametry, pouze s tím, že se vztahují k průběhu k ose Y, nastavujeme vpravo od náhledu obrázku. Pod náhledem ještě najdeme posuvník density pro nastavení hustoty vykreslovaných čar a vlevo dole zatrhávací pole inverse, které přepne z bíle barvy na černou.

DragonFly - Sinedots II.

Ještě jeden filtr věnující se sinusovkám je jakýmsi pokračováním či doplněním filtru předchozího. Na první pohled je zde zastoupeno více parametrů a kromě nastavování průběhů lze navíc volit i barvu, která pro křivky bude použita a její interakce s původním obrázkem v seznamu blend. Hraním si s nastaveními a jejich možnostmi můžeme vytvářet velice rozmanité efekty, hodící se stejně jako v předchozím případě hlavně pro textury či zajimavá pozadí obrázků. Ukázka včetně dialogu s možností nastavení je naZa zmínku stojí užitečné tlačítko randomize, kterým lze rychle generovat rozmanité efekty a tak třeba zkoumat, jaká nastavení se jak projevují ve výsledku.

Všetky tieto pluginy nájdete na stránke autora

Jeshter
50% (467x)


Kdo jak hlasoval?

Komentáře

Text
Editor
Help
Musíte být zalogováni.
<< < 0/0 > >>
1 příspěvků
30.01.2005 14:11
The.bob
Main Admin
 
vsechno je na strance autora http://www.philipp-spoeth.de/ a imho:docela prehledne ::)