Elektronka v Cinemě - 1.díl

14.02.2005 Autor: 50% (470 hlasů)

Celkem 3.dílný tutoriál je určen začátečníkům kteří mají alespoň základní orientaci v Cinemě 4D Release 6.

Charakteristické pro elektronky bylo jejich skleněné pouzdro, neboli baňka. V této části tutoriálu si ukážeme jakým způsobem se taková baňka dá vymodelovat. Tvorba tak jak ji tu ukazuji a popisuji není jediný způsob jak takovou baňku vytvořit ale je postaven tak aby jste vyzkoušely co nejvíce nástrojů a porozuměli jejich podstatě a funkčnosti.

Najdeme si v pracovní liště základní primitiva a vybereme válec.


Teď dvakrát klikneme na ikonku válce ve správci objektů aby jsme si vyvolaly nastavení parametrů objektu.Hodnoty změníme tak aby jsme co nejvíce snížily počet polygonů neboť později budeme na objekt aplikovat HyperNURBS.Převedeme objekt na editovatelný.


Přepneme si do bočního pohledu


Zapneme výběr do obdélníku a editaci polygonů.


Nesmíme zapomenout co má aktivní nástroj vlastně dělat a tak si najdeme položku aktivní nástroj. Políčka volby necháme prázdná aby jsme mohli vybírat polygony skrze objekt


Vybereme do obdélníku vrchní část válce. Pokud to provedete správně máte teď červěně označeny polygony vrchního uzávěru.


V modelačním okně si vyvoláme kliknutím pravého tlačítka myši nabídku nástrojů z níž vybereme vytažení. ( klávesová zkratka D )


Postupně vytáhneme asi pět segmentů.


Zvolíme výběr do obdélníku a editaci bodů.


Vybereme body jako zde na obrázku.


Zapneme nástroj pro změnu velikosti aktivního prvku. ( pokud je tento nástroj zapnut tak můžeme - podržímeli levé tlačítko myši, měnit velikost aktivního prvku. V našem případě, jím jsou vybrané body..


Vždy vybereme do obdélníku další řadu bodů a tu pak za pomoci nástroje pro změnu velikosti aktivního prvku, podle potřeby zmenšíme až vytvoříme přibližně takovýto tvar jako je na obrázku


Ve správci objektů nyní máme objekt válec a k němu přidáme objekt Hyper NURBS.


Teď uchopíme myší objekt válec a přetáhneme jej na objekt Hyper NURBS


Objekt válec se automaticky zařadí hiearchicky pod objekt Hyper NURBS. To znamená že objekt Hyper NURBS teď svými vlastnostmi ovlivňuje objekt pod ním - v našm případě objekt válec. Zelené zaškrtnutí vedle objektu Hyper NURBS znamená že vliv tohoto objektu je aktivní. Podle potřeby ji později budeme vypínat a zapínat.


Pokud jste postupovali správně tak by jste v perspektivě měli vidět takovýto objekt jako na obrázku. Zcela záměrně jsem Vás vedl tímto směrem - jistě vidíte nepříjemnou hranu kterou jsem označil červenou šipkou. Tato hrana vznikla díky tomu že objek válec nemá přivařené uzávěry ( body na uzávěrech a body válce jsou sice ve schodném místě ale nejsou svařeny )


Vypněte vliv Hyper NURBS


Vybírat body už umíte tak vyberte do obdélníku celý objekt čímž označíte všechny jeho body. Poté kliknutím pravého tlačítka vyvolejte nabídku nástrojů a vyberte optimalizovat.


Sice budeme optimalizovat jenom v rámci bodů ale políčka můžete nechat zaškrtnuta všechna. Hodnota tolerance určuje vzdálenost mezi optimalizovanými body. (0.01 m) je standardním nastavením a každý bod který je od bodu druhého dále, než je tato vzdálenost, nebude optimalizován. Co se vlastně odehraje při optimalizaci.? V našem případě budou svařeny body které mají shodné souřadnice ale doposud nebyly svařeny. Samotný objekt válec se skládá ze tří částí - tělo válce, vrchní a spodní uzávěr. Nejsou standardně svařeny...


Přepněte si na pohled z boku a znovu zapněte vliv Hyper NURBS. Zde je velmi dobře vidět že vrchní i spodní uzávěr byl přivařen, neboť se na něm projevuje vliv Hyper NURBS.


Použijte opět výběr do obdélníku a editaci polygonů.


Vyberte celý objekt v rámci polygonů a vyvolejte opět nabídku nástrojů, kde zvolíte nůž. ( klávesová zkratka K )


Proveďte horizontální řez přes objekt ve směru šipky.( lze použít i vytažení ale chtěl jsem aby jste se naučily ovládat a rozumět pokud možno co nejvíce nástrojům a postupům ). Po použití nože se nám spodní část zaoblí pod ostřejším úhlem, podle vzdálenosti řezu od paty válce.


Vypněte vliv Hyper NURBS a v horní liště otevřete roletku pluginy. Vyberte plugin MakeThicker.


Zde nastavte Offset na hodnotu 4.( udává tloušťku stěny ) Aplikujte a zavřete tento plugin. Pokud budete aplikovat vícekrát vždy bude stěna silnější násobkem zadané hodnoty.


Nastavte výběr oblasti tažením a editaci polygonů.


Aktivní nástroj nastavte na označování viditelných prvků. Poloměr 10 je standardní a optimální nastavení. Kreslení Vertexů ( bodů ) ponecháte vypnuto.


Vyberte polygony jako na obrázku...


Přepněte do bočního pohledu, vyvolejte si nabídku nástrojů a použijte vytažení.


Pomocí metod které jste už v tomto tutoriálu použily vytvořte takovýto cuplík ( zatavení na vrcholu baňky ).


Zapněte vliv Hyper NURBS. Pokud jste postupovali až doposud správně tak máte hotovou baňku, která by se od této neměla příliš lišit. V tom případě pokud jste skutečně začátečník - gratujuli protože jste právě dokončily první část tutoriálu. V 2 části trochu přitvrdíme, protože budeme modelovat vnitřek elektronky, jenž je o proti baňce mnohem složitějším modelem.Pokračování příště...
Emanuel Poláček
50% (470x)


Kdo jak hlasoval?

Komentáře

Text
Editor
Help
Musíte být zalogováni.
<< < 0/0 > >>
4 příspěvků
10.07.2007 11:38
ikonka
Uživatel
 
sakra make thicker nefacha v 9.5...
29.09.2006 18:35
ikonka
Uživatel
 
Nejde mi to !Mám stejnou verzi jako Matej a nak mi to nejde:-X:-X.Nemohly by být ty návody na této verzi?Prosím!
24.06.2005 19:54
ikonka
Uživatel
 
Máte to nádherně podrobně zpracované, né jak ostatní návody. Určitě v tom pokračujte a vytvořte mnoho podobných návodů
17.02.2005 22:18
ikonka
Uživatel
 
umyte to pekne vysvetlit, jen tak dál a at udelate jeste hodne dobrych tutorialu ::)