Oceán

01.11.2004 Autor: 63% (164 hlasů)

Tvorba pevniny a mořské hladiny.

Tak konečně jste se dočkali a je tu jeden tutor na celkovou scénu .... bude ale už o fous stručnější ( např. nebudu vám již ukazovat jak editovat objekt do meshe, kde je modify a podobně ) nicméně budu se snažit, aby jste dosáhli pokud možno uspokojivého výsledku. není to tutor přesně na ten obrázek který jsem dělal do galerie, ale dosáhnete podobného výsledku..  Tedy máte-li připravené nervy na případné zákysy, tabulku čokolády, šálek kávy atd můžeme začít :)

Nejprve začneme třeba vytvořením mořské hladiny. ... v pohledu Top si vytvořte plane o rozměrech: 1000 x 1000 a počet segmentů dejte na 1 ...( vlnky na moři totiž nebudeme dělat samotným zvlněním povrchu , ale věřte nebo ne uděláme to pouhým použitím speciálního materiálu. ) .. .. odzůměte si ( fuj to je ale divný slovo :))) pohled vy výřezech tak aby jste to cele pěkně viděli ( můžete použít kombinaci tlačítek : ALT + CTRL + Z ) .Teď si vytvoříme nějaké 2 skály: znovu v pohledu top si vytvořte jeden plane o rozměrech třeba: 500 x 500 a počet jeho segmentů dejte 50 x 50. S jeho umístěním se zatím netrapte.

Z toho 2.( menšího a hustějšího) planu teď uděláme skálu: já zvolil v tomto případě kombinaci Edit mesh-Soft section a Displace. Přepněte tedy váš plane do Editable mesh vyberte ty 3 vertexy, jako mam ja ( nemusí to být úplně přesné, když bude vaše skála vypadat trošku jinak než ta moje vůbec nic se neděje:)) Máte tedy vybrané vertexy ( vrcholy ) rozbalte si nyní soft section a zaškrtněte Use Soft Section a Falloff nastavte tak na 250.

    

Při tom zaškrtnutí Use Soft Section by se vám měli barevně označit ( jakoby duhově ) ... mno teď jak máte označené ty 3 body, tak je po ose Y posuňte o kousek nahoru asi tak jako to mám já. ...tak to bychom měli, ale má to jednu chybku - vypadá to hrozně. Použijeme tedy ještě modifikátor Displace , který nám udělá pěkné nerovnosti. Odmáčkněte označování vertexů a v modifier listu vyberte Displace strength nastavte na 100 a klepněte na Bitmap None .... a vyberte nějaký obrazek ja vybral například jeden obrázek který je v mapách maxu v adresáří maps/backgrounds/SUNSET90.JPG měli by jste získat podobnou deformaci jako já:

    

Nyní když máme skalu, vytvořme si v pohledu top kameru ( Target Camera )

Pohled Perspective přepněte na kamerový ..( uděláte to tak, že ve view portu klepnete pravým tlačítkem myšky na perspective, najetete na views a tam klepnete na camera01.) Potom si posuňte a nějak šikovně natočte tu vaší skálu a posuňte i kameru tak , aby to vypadalo asi tak jako u mě.

takže máme vytvořený objekt pro moře, pro skálu... tak ještě uděláme 2. skálu ( neděste se bude to fofr:)....označte si tu vaší vytvořenou skálu, stiskněte klavesu shift, podržte ji a skalu o kousek posuňte.Max se vaá zepta jakou kopii chcete udělat, zvolte Copy. ...zase ji nějak šikovně posuňte , zmenšete a pootočte tak, aby byla tak nějak blíž ke kameře asi jako na obrázku ..

teď máme vytvořené všechny 3 objekty ( 2 skály a 1 moře ) jěště vyrobíme nějaké světlo:  ... ve výběru light&cameras vyberte omni light a vytvoře ho v pohledu top poté ho posuňte na pozici asi jako u mě.

nyní si uděláme zamlžený obzor: v nabídce Helpers vyberte Box Gizmo a vytvořte jej v pohledu top. velikost gizma dejte: Lenth = 2000 Width = 2000 Heigth = 250. a umístěte jej jako to mám já na obrázku a i jej podobně natočte.

nyní nastavíme ten mlžný efekt: Klepněte na rozbalující nabídku Rendering a tam klepněte na Environment. klepněte na ADD vyberte Volume Fog, nastavte jeho parametry podle obrázku ( upravte i tu jeho barvu) a stiskněte Pick gizmo a aplikujte ho na na náš Box Gizmo.

to gizmo a more je ale nějaké malé, proto změňte vilikost gizma na: 2000x2000x250 a velikost Planu 1 ( moře ) na: 2000x2000.

tak...máme vytvořeně 3 objekty ( moře, 2 skály ) a pomocný objekt gizmo jenž bude simulovat zamlženy obzor, tad ještě zbývá dodělat zbytek .. v následující chvíli uděláme materiám pro oceán a pro skály a taky nějaké to pozadí : materiál pro ocean:....stiskem klávesy m vyvolejte material editor., klepněte na standart, v material browseru zaškrtněte MTL LIBARY a stiskněte Open.  vyberte tam RayTraced_02.mat a potvrďte. Nyní ve výběru materiálů vyberte Water ( Raytrace ) . material vody nyní aplikujeme na náš oceán ( pozor na jednu věc: voda láme světlo, a tak když si zkusíte vyrenderovat scénu , pravděpodobne se vám stane, že pod vodou budou vidět vaše okraje skal...v takovém případě editujte skály do meshe a rodlužte koncové poligony skal tak, aby při renderinguuž nebyly jejich okraje vidět ...viz obrázek )

pokračujeme dál s materiály: stiskem klávesy m vyvolejte material editor. vyverte nějaký zatím nenastavený materiál a v otevřete Maps ...vedle Difuse color klepněte na none a vyberte si nějakou texturu ( třeby nejakého kamene ... ja tady zvolil: benedeti.jpg...nastavte hodnoty Tiling na 5 a vraďte se o úrověň víš. v sekci Maps najeďte myškou na na ten Difuse colour a přetáhnete levým tlač. myši dolů na Bump ... na totaz co s tím zvolte instance. ..hodnotu Bump mužeme zvíšit na 50....ještě si najeďte do sekce Blin Basic Parameters a nastavte hodnotu self Ilumination na 30 ( aby jste ji mohli nastavit musíte oznacit color )  ... tímto jsme nasimulovali okolní odražené světlo .  ...hotový materiál přenesta na ty 2 skály.

ješte musíme udat správné mapovací souřendice: vyberte 1. skálu , prepnete se do modifity panelu a v modifier listu vyberte UVW Map ...tam zaškrtněte spherical ...to same udělejte i u tá 2. skály. ( mapování jakoby na kouli ) . .... nyní zbývá poslední věc ...pozadí:

V horním menu Rendering klikněte na Environment (jako jsme to dělali u toho efektu mlhy ) a v oblasti common parameters klikněte na enviroment map -- None....tam vyberete Gradient. ...nychte si okno s enviromentem otevřené a stiskem klavesy m otevřete zároven material editor. ..Přetáhněte si z environmentu material gradient do prazdneho materiálu v material editoru.a zvolte instance.

nastavte niní tento materiál: podle obrázku: ( do color 1 umístěte nějaký obrázek oblohy ), color2 natavte asi tak na barvu gizma. a color 2 position nastavte tak neco kolem 0,55 ( tady musite trosku zaexperimentovat )

Takový podobný výsledek by jste nyní měli získat po renderingu.. Zkuste si hrat trosku s nastavením a určitě se vám povede výsledek mnohem lepší a třeba i přímo fotoralistický ... jen si s tím hrát a zkoušet.

Musel jsem to trošku urychlit neboť mě docela tlačil čas .. doufám  že se vám to podle toho tutoru povede udělat ...pokud naražíte na probleém , pište .

Roman Amys
63% (164x)


Kdo jak hlasoval?

Komentáře

Text
Editor
Help
Musíte být zalogováni.
<< < 0/0 > >>
5 příspěvků
04.05.2008 18:44
ikonka
Uživatel
 
preco si tam dal volume fog
29.05.2007 18:19
ikonka
Uživatel
 
PLS, MAM MAXE 9, ALE TAM ZADNY MATERIAL "RayTraced_02.mat" NENI. JAK TEDY NA TO?? PREDEM DIKY
30.01.2007 19:55
ikonka
Uživatel
 
a jak sa da spravit aniacia vody?
21.06.2006 09:41
ikonka
Uživatel
 
Souhlas, mam to taky jiný, ale dá se to. Teď si s tim hraju ::)
21.08.2005 12:36
Siggi
Admin
 
Ono tady ty materialy mam i v Maxu 4ce...